O ACAI

Jagody açaí – co to takiego?

Po prostu jagody?

Jagody açaí to skrzyżowanie winogron i jagód, açaí (wymawiane: asai)  jest mała, czerwono-fioletowa, składająca się z klastra nasion. Jagod zbierane są z obszaru całego dorzecza Amazonki w Ameryce Południowej z wysokich smukłych palm. Te jagody należą również do bardzo łatwo psujących się, dlatego niezwłocznie po ich zebraniu są przerabiane w formę musu oraz zamrażane. Dzięki temu procesowi nie tracą swoich unikalnych właściwości żywieniowych.

Smak jest często opisywany jako przypomina dzikich jagód i czekolady. Można go znaleźć w dużych supermarketach i sklepach ze zdrową żywnością na całym świecie, zwykle w postaci soku lub herbaty, a nie świeże, po prostu dlatego, coraz ich z Amazonii z substancji odżywczych nienaruszone jest skomplikowanym procesem.

Zastosowanie jagód açaí

Do tradycyjnych zastosowań owoców açaí, które stosują plemiona Amazonii zaliczają się:

  • leczenie biegunki,
  • leczenie infekcji pasożytniczych,
  • leczenie krwotoków i owrzodzeń.

Mus z açaí w plemiennej Amazon jest często mieszany z warzywami korzennymi, maniokiem i spożywany jako owsianka.

Inne zastosowania jagód açaí to:

  • naturalny barwnik żywności,
  • składnik kosmetyków,
  • składnik odmładzających kremów,
  • składnik szamponów i odżywek,
  • element suplementów diety.

Korzyści zdrowotne wynikające z jagód açaí

Jagody açaí zawierają duże ilości pozytywnych kwasów tłuszczowych oraz przeciwutleniaczy. Dzięki swoim unikalnym właściwością, są owocem, który jako jedyny zawiera w sobie tak duże ilości wielu korzystnych składników.

Lista walorów zdrowotnych tej małej jagody jest naprawdę długa, wysoki poziom antyoksydantów, podobny do tego spotykanego w żurawinie, ale dla porównania o wiele wyższy od tego w jagodach i truskawkach. Współczynnik ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity) czyli Zdolnośc Pochłaniania Rodników Tlenowych, jest obiektywnym miernikiem zdolności antyoksydacyjnej. Pulpa i proszek z Acai mają najwyższy badalny wśród warzyw i owoców współczynnik ORAC, aby to lepiej zrozumiec Acai posiada właściwości antyoksydacyjne 10 razy większe niż czerwone winogrona.

Jagody açaí charakteryzuje niska zawartość cukru, ale zawierają duże ilości żelaza, wapnia, błonnika i witaminy A. Ponadto zawierają także związki antocyjany, takie jak resweratrol i kwas ferulo – cyjanowy, które nie tylko nadają owocom wyjątkowy kolor, ale także zespołu z flawonoidów, które bronią organizm przed wolnymi rodnikami. W rzeczywistości, jagody açaí zawierają od 10 do 30 razy więcej antocyjanów, niż czerwone wino. Korzystne kwasy tłuszczowe, takie jak kwas oleinowy, w takich samych proporcjach, ja oleje występujące w oleju z oliwek jest kolejną mocną stroną tych owoców. Ponadto jagody açaí posiadają duże ilości błonnika co sprzyja odpowiedniemu funkcjonowaniu organizmu.

Właściwości zawarte w owocach açaí mogą pomóc uniknąć problemów zdrowotnych, takich jak:

  • zapalenie stawów,
  • otyłość,
  • zaburzenia erekcji,
  • chorób neurologicznych,
  • alergii.

Badania laboratoryjne wykazały, że jagody açaí mają pozytywny wpływ na dolegliwości związane ze stresem oksydacyjnym, oraz chorobami serca i nowotworami.

Badania naukowe nad jagodą açaí

Badanie opublikowane w 2011 roku wykazało, że jagoda açaí zawdzięcza swoje prozdrowotne właściwości nie tylko dzięki zdolnosciom antyoksydacyjnym, ale również hamuje aktywnośc komorkowa, która prowadzi do degradacji integralności komórkowej.[1]

Badania z września 2012 badały wpływ spożycia musu z açaí na chemicznie wyidukowany rak pęcherza moczowego u myszy oraz występowanie i poziom złośliwości raka komórek przejściowych TCC (Transitional cell Carcinoma). Po 10 tygodniach kuracji z açaí zaobserwowano spadek częstości występowania raka komórek przejściowych, zmniejszenie proliferacji komórek rakowych, znacząco zostały też zredukowane zniszczenia DNA. Według açaí efekt kuracji musem z açaí wystąpił dzięki właściwości antyutleniającym jagody.[2]

Celem innego badania była ocena wpływu jaki mus z açaí może wywierac na osoby cierpiące z powodu zespołu metabolicznego. Obserwacji poddano 10 osób dorosłych z nadwagą, przez miesiąc przyjmowały one 100g musu açaí 2 razy dziennie. Przed badaniem określono każdemu z nich poziom glukozy, insuliny, ciśnienie krwi, cholesterol i trój glicerydy.

Po 30 dniach badania naukowcy ponownie zmierzyli wymienione wyżej parametry. Zaobserwowano spadek poziomu glukozy na czczo, spadek poziomu insuliny i cholesterolu całkowitego, jakkolwiek ciśnienie krwi pozostało bez zmian. Wyniki te, bardzo obiecujące i interesujące wymagają dalszych badań na większej grupie chorych[3]

Więcej informacji znajdziecie na:

http://www.sorrir.pl/acai-bowl/

Bibliografia: